انیمیشن
آموزش انیمیشن و نرم افزارهای مرتبط به علاقمندان
 
 
چهارشنبه ٢٥ فروردین ۱۳۸٩ :: ۸:۱۱ ‎ق.ظ ::  نويسنده : یلدا نصیریان فرد

دوستهای تازه کار انیمیشن یه لینک براتون میذارم که می تونه پاسخ خیلی از سوال هاتون رو بده .

11.gif

http://www.taksirsazan.com/tabid/253/View/862/id/4047/Default.aspx

  امیدوارم مفید باشه

 موضوع مطلب : لینک کمکی مقاله آموزشی
     
دوشنبه ٢۳ فروردین ۱۳۸٩ :: ٧:٥٦ ‎ق.ظ ::  نويسنده : یلدا نصیریان فرد

دوستهای عزیز ، پست امروز در واقع آخرین پست از بخش آموزش نرم افزار انیمه استودیو هست ؛ البته من منتظرم تا سوالها و اشکال هاتون رو مطرح کنید . خلاصه اگر کوتاهی کردم و نواقصی در این بخش وجود داشت به بزرگی خودتون ببخشید .

مثل همیشه با انرژی و پرتوان ، بریم سراغ پست امروز .مژه

خوب امروز می خوام براتون بیشتر درباره خروجی گرفتن و تنظیمات این بخش مطلب بنویسم .

تنظیمات اولیه

یه سری تنظیمات اولیه برای هر پروژه وجود داره که می تونید از منوی file>project setting رو انتخاب کنید و بعد پنجره ای مثل پنجره زیر رو می بینید :

projectwnd.png

 

خوب در این بخش از قسمت presets باید یکی از گزینه های PAL , NTSC , .... رو انتخاب کنید که برای هر کار می تونه متفاوت باشه . کمی پایینتر گزینه های with , height , frame rate رو داریم که شما از طریق این گزینه ها می تونید سایز مورد دلخواه رو برای پروژه انتخاب کنید که الزامی نیست که این تنظیمات در شروع پروژه انجام بشه ، شما می تونید وسط انجام پروژه یا در پایان قبل خروجی گرفتن این تنظیمات رو انجام بدید ؛ ولی در رابطه با frame rate باید بگم که تنظیم مقدارش باید در اول صورت بگیره ، چرا ؟ چون تعداد frame rate  که مشخص می کنید باعث میشه تا فریم های نوار تایم لاین بر آن اساس مرتب شوند ، یعنی چی ؟ یعنی اگر شما برای استاندارد تلویزیون عدد 24 رو برای frame rate  انتخاب کنید ، در نوار تایم لاین هر 24 فریم برابر 1 ثانیه خواهد بود و اگر مثلا برای frame rate  عدد 13 رو وارد کنید هر 13 فریم برابر 1 ثانیه خواهد بود ، پس تنظیم این پارامتر باید در اول انجام شود چون اگر در وسط کار انجام شود باعث بهم ریختگی فریم های کلیدی می شود .

گزینه های start & end frame امکان مشخص کردن شماره فریم شروع شونده و پایانی را به شما می دهد .

مستطیلی با نام back ground color برای تنظیم رنگ پس زمینه هست ، با کلیک کردن روی مستطیل پنجره انتخاب رنگ باز می شود .

بخش depth of field برای ایجاد کردن depth of field هست در واقع از این طریق یک دوربین صوری ایجاد می کنیم ، زمانیکه تعدادی آبجکت در مرکز کانون قرار دارد زمانیکه به آبجکت ها خیلی نزدیک یا دور شویم ، آبجکت ها با حالت blur دیده می شوند . مقدار عددی که برای distance در نظر می گیریم در واقع فاصله دوربین از پلانی هست که می خواهیم  فوکوس کنیم .برای اینکه این افکت درست اجرا بشه باید آبجکت هایی داشته باشید که از چند لایه با مقادیر متفاوت ازdepth value ساخته شده باشند و بعد زمانیکه آبجکت ها یا دوربین را حرکت دهید ،بر اساس مقدار depth value یا فاصله لایه ها از دوربین ، فوکوس متفاوت خواهد بود .

خوب چک باکس بعدی که می بینید Enable 3D camera هست ، با فعال کردن این گزینه دوربینی را فعال می کنید که 3d  هست یعنی می تواند حول کار شما بچرخد ، بهتر هست که این گزینه همیشه فعال باشد چه نیاز به یک همچین دوربینی باشد چه نباشد چون فعال بودن این گزینه به سازگاری فایل های قدیمی تر این نرم افزار با ورژن جدید کمک می کند .

گزینه بعدی Sort layers by depth هست ، این گزینه به شما امکان می دهد تا لایه ها در زیر و روی یکدیگر در حرکت باشند در واقع با فعال کردن این گزینه حرکت لایه ها  با توجه به عمقی که نسبت به دوربین دارند صورت می پذیرد .اما اگر از لایه های 3d که متشکل از چند لایه هستند مثل cube یا pyramid استفاده می کنید باید گزینه Sort by true distance رو فعال کنید ، در این صورت حرکت لایه ها با توجه به فاصله ای که از دوربین دارند صورت می پذیرد .

Noise grain گزینه ای هست که ذراتی رو به پیکسل های پروژه اضافه می کند و سعی بر طبیعی دیده شدن این افکت می کند که باعث بالا رفتن کیفیت دید می شود ، اگر شما تمایل دارید تا دور آبجکت این افکت رو داشته باشه مقدار 16 برای این افکت مناسبه .

توجه کنید که اگر شما در این بخش تنظیمات خاصی رو انجام دادید که تمایل داشتید بعدا هم از این تنظیمات استفاده کنید کافیست روی گزینه Save As Defaults کلیک کنید .

خروجی گرفتن (RENDER)

1.زمانیکه در مرحله انیمیت هستید و می خواهید خروجی کار رو ببینید چند روش وجود دارد یکی از این روشها این هست که از کارتون به کمک فشردن کلیدهای ctrl+r در یک فریم خروجی بگیرید که تک فریمی که می بینید بخش کوچکی از کل کار شماست یعنی از بابت کیفیت و .... هر چه در این فریم می بینید در کل کار هم خواهید دید و می توانید از طریق منوی فرعی که در پایین این صفحه وجود دارد این فریم را با فرمتهای jpeg , .. بر روی حافظه کامپیوتر ذخیره کنید .

2.در این حالت شما نیاز به یک خروجی از نوع فیلم دارید تا بر روی وب قرار دهید یا در برنامه های دیگر روی آن کار کنید ،محلی که این فیلم در آنجا ذخیره می شود همانجایی هست که پروژه در آنجا ذخیره شده .

پس برای این کار به file> export animation بروید (یا با استفاده از کلید میانبر ctrl+e) پنجره ای که ظاهر می شود مثل زیر هست :

exportwnd.png

 

همانطور که در شکل می بینید شماره فریم شروعی و پایانی و نوع خروجی وجود دارد ،خروجی که شما می گیرید می تونه یک مجموعه از عکس ها باشه یا از نوع فیلم باشه یا flash swf باشه سپس برنامه از شما آدرس محل ذخیره کردن فایل خروجی رو می پرسه و بعد پنجره جدیدی باز میشه و عملیات render صورت میگیره که در این مدت نیازی نیست شما کاری انجام بدید تا اینکه خود برنامه شما رو از اینکه خروجی گرفتن به پایان رسیده باخبر می کنه .

همانطور که در شکل می بینید بخش خروجی شامل گزینه های دیگر هم هست ، تنظیمات پیش فرض و اولیه ای که وجود داره برای یک خروجی با کیفیت بالا هست ولی گاهی اوقات شما برای بالا بردن سرعت خروجی گرقتن یا کم کردن حجم خروجی نیاز به کیفیت پایین تر از این رو دارید ،پس بهتره با این تنظیمات آشنا بشید :

Antialiased edges : برای نرم کردن لبه های اشکال و آبجکت .

Apply shape effects :اگر این گزینه غیر فعال باشه ، برنامه هیچ یک از افکت هایی (مثل shading ,gradient) رو که شما اجرا کردید در نظر نمی گیره و خروجی بدون افکت ها خواهد بود .

Apply layer effects :اگر این گزینه غیر فعال باشه ، برنامه هیچ یک از افکتهای لایه ها (مثل shadows وtransparency) در نظر نمی گیره .

Render at half dimensions :با فعال کردن این گزینه شما می تونید خروجی کارتون رو در سایزی نصف سایزی که تعریف کردید ببینید از این کار برای دیدن سریع خروجی و یا قرار دادن خروجی بر روی وب استفاده می شود .

Render at half framerate :اگر این گزینه فعال باشد سرعت خروجی گرفتن بالا می رود و خروجی در سایز کوچکتری خواهد بود .

Reduced particles :بعضی افکت ها که متشکل از ذرات ریزی هستند برای اجرا نیاز به چند صد ذره ریز دارند ، با فعال کردن این گزینه تعداد ذرات کمتر می شود که ممکن است جلوه خوبی نداشته باشد ولی برای یک خروجی سریع و دیدن پایان کار بد نیست .

Extra-smooth images  : خروجی گرفتن از لایه هایی از نوع image با کیفیت بالا که زمان زیادی لازم دارد .

Use NTSC-safe colors : محدود کردن رنگ های انیمیشن به ایمنی NTSC .

Do not premultiply alpha channel :این گزینه مفید خواهد بود اگر قصد دارید خروجی کار را در برنامه های دیگر ویرایش کنید .

Variable line widths (SWF) :برای خروجی گرفتن فایلهای فلش .

خروجی گرفتن دسته ای (Batch Export)

از این بخش زمانیکه با یک پروژه بزرگ سر و کار دارید استفاده می کنید ، زمانیکه بخواهید از چند پروژه همزمان خروجی بگیرید ،به منوی FILE>BATCH EXPORT برید، پنجره ای باز میشه ، با تنظیمات این پنجره آشنا میشیم :

batchwnd.png

در مستطیل سفید رنگی که در این پنجره وجود داره پروژه ها رو با drag & drop وارد می کنیم و اگر پروژه ای رو اشتباه وارد کردیم  کافیست با فشردن کلید backspace یا del اون پروژه رو پاک کنید(پروژه فقط از این لیست پاک میشود از روی هارد پاک نمی شود) .شما می تونید با انتخاب هر یک از پروژه ها در این پنجره تنظیمات هر پروژه را تغییر بدید ولی فرمت خروجی که می گیرید برای همه پروژه ها یکی هست .

بعد از اینکه تمامی تنظیمات انجام شد ، با فشردن کلید start  خروجی گرفتن شروع میشه و زمانیکه پنجره render  ناپدید شد و نام  پروژه ها از مستطیل پاک شد بدین معنی هست که خروجی به پایان رسیده .

دوستهای خوبم در پایان ازتون چند تا خواهش داشتم

1. اگر تا حالا بعنوان تمرین کاری با انیمه استودیو انجام دادید(حتی خیلی کوتاه) خوشحال میشم آپلود کنید و آدرس لینک کارتون رو در بخش نظرات بگذارید (بعدا در قالب یک پست همه آدرسها رو تو وبلاگ میذارم ) تا هم رفع اشکال کنیم و هم با کارهای همدیگه آشنا بشید .تا حالا چندتا از دوستان کارهاشون رو فرستادند و واقعا منو خوشحال کردند .

2.لطفا در رابطه با اینکه چه نرم افزاری رو بعد از این آموزش شروع کنیم نظر بدید .

البته ممکنه یه سری تغییرات کلی انجام بدم فعلا دارم فکر می کنم خوشحال میشم پیشنهاد بدید .

امیدوارم همیشه شاد و موفق باشید لبخندموضوع مطلب : آموزش anime studio / render / خروجی گرفتن از برنامه انیمه استودیو