انیمیشن
آموزش انیمیشن و نرم افزارهای مرتبط به علاقمندان
 
 
۱۳۸۸/۱۱/۱٩ :: ٧:٤٥ ‎ق.ظ ::  نويسنده : یلدا نصیریان فرد

خوب دیگه کم کم داریم  وارد بحث های جدی تر مثل استخوان گذاری کاراکترها میشیم ؛ پس خوب دقت کنید و پر انرژی آماده یادگیری این پست بشید .

دوستای خوبم ، این پروژه رو از لینک زیر دانلود کنید .

http://www.4shared.com/file/217362241/402cd8ff/Tutorial_33.html

خوب پروژه رو باز کردید ؟ یه چیزی مثل درخت می بینید ، حالا یکبار play  کنید و key frame ها ،لایه ها ،استخوانهاو روابط والد و فرزندی رو بررسی کنید .این مرحله نقش مهمی در یادگیری شما داره ،پس تنبلی نکنید .نیشخند

1.png

حرکت کاراکتر اول به چپ و راست هست بعد یه پرش داره و ثابت میشه ،خوب از اینجا متوجه میشیم که تنها استخوان عمودی (والد) انیمیت شده و باقی استخوانها تابع حرکت این استخوان هستند .

حالا مثل شکل زیر این استخوان را با ابزار select bone  انتخاب کنید .

2.png

پنجره bone constraint رو یادتون هست ؟(پست قبلی) قسمت bone dynamic  رو با تیک زدن check box فعال کنید .این بخش برای استخوانی که انتخاب کردید یک حالت فنری ایجاد میکنه ؛یه بار play  کنید و نتیجه رو ببینید .

3.png

خوب حالا برای هفت استخوان باقیمانده(فرزندان) نیز همین مراحل را انجام دهید .

اگر وقتی که پنجره bone constraint باز میشه ، بخشی از کاراکتر شما دیده نمیشه ، می تونید با ابزار pan به راحتی صفحه رو جابجا کنید تا راحت کار کنید .

نتیجه :

http://www.4shared.com/file/217351428/3e326e51/Tutorial_33.html

خوب تا اینجا کارایی این بخش رو متوجه شدید ،حالا بهتره بریم سراغ تنظیمات این بخش که شامل سه پارامتر هست .پس دوباره همون استخوانی رو که بار اول انتخاب کردیم (چپ و بالا) رو با ابزار select bone  انتخاب کنید و وارد پنجره bone constraint بشید و به پارامترها و مقدارشان توجه کنید .

torque force : نیروی گشتاور ، نیرویی که چرخش ایجاد کند .

spring force : نیرویی که خاصیت فنری ایجاد می کند .

damping force :نیروی اصطکاک .

حالا مقدار torque force رو به 4 تغییر بدید .

4.png

نتیجه :

http://www.4shared.com/file/217351242/8c305c7b/4_online.html

این تغییر بدین معنی است که یک استخوان فرزند در برابر حرکت استخوان والد بیشتر حرکت کنه .spring force هم سرعت بالا و پایین پریدن رو مشخص می کنه ،damping force در واقع نیروی ایستایی استخوان داینامیک در حال حرکت هست ، یه جورایی میشه نیروی اصطکاک در نظر گرفت .

مثل شکل زیر دو استخوان رو انتخاب کنید و مقادیر زیر رو وارد کنید .

 5: Torque : 2 , Spring : 2 , Damping

5.png

نتیجه :

http://www.4shared.com/file/217351293/4e9912a0/225.html

حالا دو استخوان دیگر در پایین و چپ ، مثل شکل زیر انتخاب کنید .

تغییر مقادیر :  1: Torque : 2 , Spring : 4 , Damping

6.png

نتیجه :

http://www.4shared.com/file/217351349/1a20efc4/241.html

پس در این تغییرات متوجه شدید که استخوان های بالا و چپ رو مقدار نیروی گشتاور  ،استخوان های بالا و راست رو نیروی اصطکاک  و در استخوانهای پایین و چپ ، نیروی فنری رو زیاد کردیم و استخوانهای پایین و راست همان حالت اولیه را دارد که بصورت پیش فرض بود .

خوب رسیدیم به استخوان گذاری یه پسر بچه .

قبل از اینکه این مبحث رو شروع کنم باید بگم نحوه استخوان گذاری سلیقه ای هست و هر کسی می تونه با توجه به نوع حرکت کاراکترش یه نوع استخوان گذاری انجام بده ؛ پس استفاده از روشی که در اینجا بررسی می کنیم الزامی نیست .

این پروژه رو دانلود کنید .

http://www.4shared.com/file/217362257/b0544c8b/Tutorial_34.html

7.png

خوب همانطور که می بینید اعضای بدن کاراکتر هر کدام در یک لایه وکتور قرار گرفتند ، در این حالت استخوان گذاری راحت تر انجام می شود .

8.png

حالا برای شروع استخوان گذاری باید همه لایه ها رو جدا کنیم  ، پس لایه r arm رو انتخاب کنید و از منوی  Edit->Select All رو انتخاب کنید و با ابزار  Translate Points ، این لایه رو جدا کنید .مثل شکل زیر :

9.png

به همین ترتیب تمامی لایه ها رو به جز torso (در وسط صفحه )جدا کنید .

10.png

خوب حالا نوبت به اضافه کردن استخوان رسیده ،پس یک لایه استخوان جدید ایجاد کنید بنام skeleton و تمامی لایه ها رو زیر شاخه آن قرار دهید به الویت قرارگیری لایه ها توجه کنید .

11.png

1.دو استخوان از پایین به بالا برای لایه torso بگذارید .(پایینی والد استخوانهای پا میشه و بالایی والد استخوانهای دست و سر میشه )

12.png

2.حالا در حالیکه استخوان بالایی torso در حال انتخاب هست برای دست راست اول استخوان بازو بعد استخوان آرنج رو می گذاریم و دوباره استخوان بالایی torso را انتخاب کرده و استخوانهای دست دیگر را می گذاریم .

3.استخوان پایینی torso رو انتخاب کرده و برای لایه پای راست ،اول استخوان ران بعد استخوان ساق و بعد استخوان کف پا را می گذاریم ؛ همین مراحل رو برای پای دیگر اجرا کنید .

4.بار دیگر استخوان بالایی torso رو انتخاب کرده و اینبار یک استخوان از پایین به بالا برای سر می گذاریم .

13.png

نکات :

از مراحل بالا متوجه میشویم که :

1.استخوان بالایی torso ،والد استخوانهای سر و دستهاست ؛ استخوان بازو ، والد استخوان آرنج هست .

2.استخوان پایینی torso ، والد استخوانهای پا هست ؛ استخوان ران ، والد استخوان ساق و استخوان ساق ، والد استخوان کف پا هست .

3.استخوان پایینی torso ،والد استخوان بالایی torso هست .

خوب حالا باید از نتیجه کار مطمئن بشیم که استخوان گذاری درست انجام شده یا

نه ؟پس بریم سراغ ابزار Reparent Bone .نتیجه باید مثل زیر باشه :

14.png

اگر مشکلی هست همین جا درست کنید .(طریقه اصلاح رو در پست های قبلی گفتم)

برای اینکه از کارکرد استخوانها مطمئن بشید بریم سراغ ابزار Manipulate Bones ؛حرکت استخوانها رو تست کنید .شاید هنوز آنچه که مورد نظر شماست نباشه پس روی لایه استخوان دوبار کلیک کنید و تغییرات زیر رو اعمال کنید .

15.png

 

16.png

حالا باید محدوده حرکتی هر استخوان رو مشخص کنیم ،پس سراغ ابزار Bone Strength می ریم .تا نتیجه زیر حاصل شه :

17.png

آخرین مرحله از کارمون این هست که دوباره کاراکتر رو سرهم کنیم ،ابزار Offset Bone رو در حالیکه در فریم 0 هستیم انتخاب می کنیم و جای هر یک از اعضا رو مشخص میکنیم ؛ توجه کنید برای حرکت دادن پا از استخوان ران (والد پا) ،دست از بازو استفاده می کنیم .

18.png

وقتی در فریم 0 ازابزارOffset Bone  استفاده کنیم ، کاراکتر همانگونه که سرهم کردیم خواهد بود ،ولی اگر از ابزار دیگه استفاده کنیم باز جدا می شوند ،نگران نباشید اگر به فریم های بعدی برید میبینید که کاراکتر همانطور که سرهم کردید هست .

خوب حالا سعی کنید این pose رو برای کاراکتر ایجاد کنید .

19.png

سعی کنید کاراکتر خودتون را بر اساس نوع حرکت ، استخوان گذاری کنید.

لبخندبا انرژی پیش برید

 موضوع مطلب : آموزش انیمیشن / آموزش anime studio / bone dynamic / استخوان گذاری کاراکتر